Suze su ok
Suza za suzom, sa razlogom ili bez nekog toliko očiglednog, ali osoba koja ih roni će verovatno biti proglašena za slabića. Ne bi trebalo da olako upotrebljavamo pojam "slabost", ali i ko se usudi da to uradi, trebalo bi da zna će plačljivac, kad suze presuše, osetiti koliku-toliku dozu smirenosti i olakšanja. Zato, bar zbog tog osećaja, ne bi trebalo dirati u njegove suze.
Kažu stručnjaci da je zdravo plakati. Kad se isplačemo osećamo olakšanje, čak i ako je problem i dalje prisutan. Suze ga ne rešavaju, ali čine da se lakše nosimo s njim. Međutim, nisu sve suze iste. Neke lučimo kada smo tužni, neke pak kad
smo srećni,a neke su jednostavno refleksne,kao što su suzekoje nam kreću u zadimljenoj prostoriji ili kad sečemo luk. Neke suze imaju zaštitnu ulogu: štite oko od iritacija i predstavljaju prirodni lubrikant za oči. Interesantno je da su ljudi jedina stvorenja koja imaju emocionalne suze, iako je moguće da ih poseduju i slonovi i gorile. Drugi sisari i morski krokodili proizvode samo refleksne suze, koje imaju zaštitnu funkciju.
нene češće plaču
Suze radosnice u proseku traju dva minuta, a suze kao izraz tuge sedam minuta. Raznim hemijskim analizama je utvrđeno da se suze radosnice sastoje samo iz vode i soli, a suze tuge sadrže određene hemikalije i enzime koji se mogu naći u čirevima i tumorima. Nakon plakanja, naše disanje se usporava, a broj otkucaja srca se smanjuje; tako dolazimo do mirnijeg biološkog i emocionalnog stanja. Ispitivanja su pokazala da zadržavanje suza u dužem periodu može dovesti do pojave čira na želucu, povišenog krvnog pritiska, srčanih, bubrežnih i drugih oboljenja (naravno, ako postoje i drugi uslovi za nastanak ovih oboljenja). Tako se posle dobrog plakanja smanjuje količina "negativnih hormona" u telu i ponovo uspostavlja ravnoteža. Zato bi trebalo da se, kad god nas nešto opterećuje, zavučemo u neki kutak i isplačemo.
Da, ovo je Balkan, pa postoji predrasuda da su suze samo za žene, a muškarci koji dozvole da im poneka slana kap potekne iz oka doživljavaju se kao slabići. Međutim, svi bi trebalo da imaju u vidu da se plakanjem izbacuju toksične materije iz organizma, koje bi se inače taložile u našem telu i pre ili kasnije dovele do bolesti. Da plakanje ne treba posmatrati negativno govori i činjenica da suze oslobađaju hormon sreće. Zato nam se često posle plakanja pojavi osmeh na licu, kao što posle kiše dođe duga. Tačno je da žene plaču češće, čak 60 puta više od muškaraca u toku godine. Posebno su emotivne u "onim" danima i tada svaka sitnica može biti razlog za suze, posle kojih sve biva lepše. Ponekad u tom periodu i ne znamo zašto je žena plakala, što je dovoljan dokaz da hormoni upravljaju suzama.
Stres rađa suze
Mnogi naučnici smatraju da mozak ne može da napravi razliku između fizičkog i emocionalnog bola. To bi značilo da slomljeno srce ili slomljena noga izazivaju istu reakciju. Kad osetimo tugu, bol i ljutnju, hormoni u našem telu polude; kad kap prelije čašu, telo traži način da se oslobodi ovog negativnog osećanja i da se reši pritiska. Plačemo kad smo pod stresom, kad nas nešto muči, kad se nađemo u nepoznatoj situaciji, kad smo uplašeni. I bebama je, kad dođu na svet, plakanje prvi vid komunikacije. Susreću se s nečim novim i daju znak da postoje. Plakanje izražava emocije i na svakom delu Zemljine kugle tumači se na isti način, pa tu jezičke barijere ne postoje. Svakome je jasno da uplakani čovek ima neki emotivni razlog za to.
Za studente su ispitni rokovi, svakako, najstresniji periodi u toku godine. Tada su izloženi velikom pritisku i obavezama, pa je normalno da imaju potrebu da vrište, plaču i osećaju se nemoćno pod uticajem mnogobrojnih problema. Čini se da bi im dobro došao bokserski džak ili istrčavanje maratona. Š ta god, samo da pritisak splasne. I onda se otpušta ventil - suze kreću, a posle njih su svi mahom kao ponovo rođeni i spremni da nastave svoj studentski život! Zato slobodno - ako vam se plače, plačite!
Antrfile: Isplačite "tužne" suze
Jedna studija koju su naučnici sproveli na 100 osoba dala je zanimljive podatke o tome da je plakanje zaista dobro za zdravlje. Istraživači su ispitanike podelili u dve grupe. Jedna je gledala humoristički film čiji je cilj bio da gledaoce nasmeje do suza, dok je druga grupa gledala tužan film, koji je, takođe, snažno delovao na emocije i trebalo je da izazove plakanje, ali od tuge. Po završetku filmova, istraživači su kapaljkama pokupili i "srećne" i "tužne" suze.
Hemijskom analizom je utvrđeno da se "srećne" suze sastoje samo od soli i vode. "Tužne" suze sadržale su određene hemikalije i enzime koji se mogu naći u tumorima, čirevima i u telu dok je bolesno. Naučnici su zaključili da telo za vreme plakanja od tuge izbacuje toksične hemikalije, koje su proizvedene upravo zbog osećaja nesreće ili tuge. Stoga osobe koje se uzdržavaju od plakanja štete same sebi, jer ti toksini koji bi suzama inače izašli iz tela ostaju i talože se negde u telu, gde kasnije mogu postati i uzročnici bolesti.
Ivana Milošević
Ekonomski fakultet, Beograd